Mit érdemes feltétlenül megnézni, ha egy hétvégén Dublinban járunk? Ingyenes programok, étteremajánló és szórakozási lehetőségek egy csokorban.
Utazás
Londonból a Ryanair számos járatot üzemeltet naponta az ír fővárosba, rendkívül alacsony árakon. A szeptemberi fiaskó után, mikor törölték a Franciaországba tartó járatunkat az utolsó pillanatban, kaptunk egy 40 fontos kupont, amit márciusig bezárólag bármelyik járatukra elhasználhattunk. Aki követ Instagramon (climbinglights néven vagyok fent) tudja, hogy elég mozgalmas volt a telem is utazások terén, szabadnapom nem igazán maradt, ezért szerettem volna egy olyan helyre menni, ahol még nem voltam korábban, de viszonylag közel van, nem kell 2-3 órát repülni egy hétvégéért. Dublin a tökéletes választásnak bizonyult, egy hétvége alatt is viszonylag sokat fel tudunk fedezni a helyből, és egy ott élő barátnőm meggyőzött, hogy bőven lesz látható is.
Ha már ott vagyunk, a dublini tömegközlekedés egész jó, mi busszal mentünk a reptérről, a belvárosban pedig nagyrészt sétáltunk. Ha várunk egy buszra, a megállókban lévő tábla jelzi, mikor fog érkezni. A mi buszunk érkezési ideje kb úgy változott a negyed órás várakozás során, mint a BitCoin árfolyama egy átlagos nap alatt, mert ezek ténylegesen követik a buszt, és ha dugóba kerül, lassít, azzal is számolnak. Összességében, ha a reptérre megyünk, érdemes lehet az eggyel korábbi busszal számolni, de nem vészesek a dugók. Ha a helyi tömegközlekedési vállalatot választjuk (Dublin Bus), a 16-os vagy 41-es buszt keressük, ez kb 2-3 Euróba kerül egy útra, attól függően, hol szállunk fel, amit pontosan kiszámolva a buszvezetőnek kell fizetni. Van egy kifejezetten reptéri transzferbusz, az Airlink is, ez picit drágább, 6 Euró egy útra, és igazából nem sokkal gyorsabb.
Mit nézzünk meg?
Látnivalók
Írországban vagyunk, minden sarkon van 8 pub, szóval ha elegünk lett abból, hogy esik (mert elég sokat esik errefele), akkor ez is egy opció. De ha valaki hozzám hasonlóan nem igazán iszik alkoholt, vagy csak tényleg érdekli Dublin, mint város, vannak érdekes programlehetőségek a Guiness Storehouseon kívül is, ingyen, vagy elérhető áron.
Chester Beatty Library
Ritka könyvek, régi keleti papiruszok, rajzok, gyűjtemények az időszámításunk előtti 2. évezredtől és sok más. Ingyenesen látogatható, szép és közel van a városközponthoz. Erősen ajánlott.
Trinity College
Az 1592-ben alapított egyetem Európa legnagyobb presztízsű oktatási intézményei közé tartozik. Ha valakit érdekel a történelem, és szereti a könyveket, a könyvtárt imádni fogja. A könyvtár hosszú termében (Long Room) őrzik a legrégebbi könyveket.
Stephen’s Green Shopping Centre
Ha nem is szeretnénk semmit vásárolni, a gyönyörű park mellett található bevásárlóközpont belsőépítészeti szempontból is kiemelkedő.
Dublin Castle
A végére hagytam, mint látványosságot, mert hogy őszinte legyek, engem annyira nem nyűgözött le, mint vártam. Alapvetően imádom a várakat, rajongok a kastélyokért, de az 1200-as években épült, szürke, felállványozott kőrengeteg ebben az esetben kissé passzolt a szürke, esős égbolthoz. A vár szalonja (Drawing Room) manapság protokolláris eseményeknek ad otthon.
Kirándulás Howtba
A Conolly rail stationön, ami kb öt perc sétára volt a szállásunktól, felpattantunk a vonatra, és fél óra múlva már Howtban is voltunk. A jegy kb 6 Euro volt, és a vonatok húszpercenként járnak. Az odaúton a kilátás nem a leglenyűgözőbb, mi elneveztük a környéket a helyi Kőbányának ( van egy ilyen szokásunk egy barátnőmmel, hogy Budapesten lévő, a környékhez hasonló helyneveken hívjuk a dolgokat más országokban is) de a célállomás mindenképpen megéri ezt a rövid utat.
A kikötőben fókákat is láthatunk, akik a fényképező látványára ugyan azonnal elbújtak, de rendkívül aranyosak.
A környék éttermei a halételek kedvelőinek kedvencei lehetnek, míg a vonatállomáshoz közeli street food market pénztárcabarát alternatívát ad a világ minden tájáról inspirált ételekkel.
Szórakozás
Az éjszakai élet itt már kora délután kezdődik, ne lepődjünk meg, ha akár délelőtt tizenegykor vidáman söröző embereket látunk. Sok helyen van elképesztően színvonalas élő zene, ami igazán jó hangulatot teremt. Mi napközben a turisták által igencsak kedvelt Temple Bart látogattuk meg, ahol lenyűgőző ír zenét hallgattunk, egyik este pedig a tőle nem messze lévő Quaysba vezetett az utunk, ahol az énekes egy fantasztikus mashupot adott elő kedvelt, sokak által ismert számokból. Ami negatív lehet sokak számára, hogy itt még megengedett a szórakozóhelyeken belüli dohányzás, és nem mindenhol van külön nemdohányzó rész. Az alkoholos italok ára európai szinthez képest magas, 5-6 Euro körül van egy korsó sör a legtöbb helyen.
Hol együnk?
Bár sokaktól hallottam, hogy a dublini éttermek mennyire drágák, kis kereséssel minden pénztárcának és étvágynak megfelelő helyet találhatunk. Rólam érdemes tudni, hogy nem eszem húst, viszont annál jobban szeretem a hasamat, a minőség és a mennyiség is fontos tényező.
Farrier& Draper
Mi túl korán érkeztünk a brunchoz, így csak teáztunk itt, de az ételekről is jó ajánlásokat kaptunk. A hely este zenés szórakozóhelyként funkcionál, így bármelyik napszakban érdemes lehet betévedni.
Minden szoba elegánsan, ugyanakkor eklektikusan van berendezve, az olajfestmények tömkelege, szobrok, kandallók és bársonyfotelek egy igazi elit klub érzést kölcsönöznek a helynek.
PepperPot Cafe
A Farrier&Draper mellett lévő hely ideális brunchokhoz, vagy akár ha csak sütire vágyunk. Egészséges, házi, laktató ételek és sütemények, az egyik legfinomabb kenyér amit eddig ettem átlagos árakon.
Cornucopia
Önkiszolgáló kajálda, vegetáriánus és vegán ételek, saláták, reform desszertek. A reform apple crumbleért legszívesebben most elindulnék a reptér fele, hogy visszamenjek, melegen ajánlott. A hely mindig tele van, ami az ételek színvonalát tekintve nem csoda, az adagok hatalmasak és ár-érték arányban nagyon jók.
Fallon&Byrne
A Wholefoodshoz tudnám hasonlítani, étterem, élelmiszerbolt és borbár. Minden organikus, fair-trade, nagyon finom és a színvonalhoz képest nagyon normális árakon van. Ha csak egy kávéra vagy teára vágyunk, akkor is tökéletes.
Old Mill
Este 6 előtt remek áron vannak két fogásos menük ebben az ír étteremben - a képen látható 2 adag kagylóért és 2 adag chowderért összesen 30 Eurót fizettünk. A chowdert imádtam, a kagyló is finom volt és jó adag, a kenyér pedig annyira jó, hogy kicsit sajnáltam is, hogy már nem bírtam megenni. Ebédet már tíz Euroért is kaphatunk, de este is többféle kedvező ajánlattal várnak.
Streetart
Örült a fejem, mert itt is számos érdekes, színes, változatos darabbal találkoztam a belváros utcáin sétálva. Néhány kép a kedvenceimről:
Voltatok már Dublinban? Hogy tetszett?